پیشروی طالبان در افغانستان

طالبان گروهی تندرو و مسلح از افراد بنیادگرا. این افراد تندرو که خود را در حال پیاده سازی اسلام حقیقی معرفی می‌کنند، سال‌هاست در کشور افغانستان دست به انجام عملیات‌های مسلحانه می‌زنند. مقصود طالبان، سرنگونی حکومت سیاسی فعلی افغانستان و تشکیل حکومت مدنظر خودشان می‌باشد. مردم افغانستان در ابتدا نگاه مثبتی به این گروه داشتند. آن‌ها تصور می‌کردند این افراد به جنگ‌های داخلی پایان خواهند داد. اما با گذشت زمان و در نتیجه‌ قدرت گرفتن طالبان، خشونت و ناامنی زیادی در افغانستان ایجاد شد. در نتیجه امنیت و ثبات این کشور بیش از پیش از بین رفت. پیشروی طالبان در افغانستان تا جایی ادامه پیدا کرده است که امروز تقریبا بیش از 95% خاک افغانستان را تصرف کرده است. برای مطالعه بیشتر اخبار سیاسی کلیک کنید.

نمودار پیشروی طالبان در خاک افغانستان​

این روزها اخباری از پیشروی‌های گسترده این گروه به گوش می‌رسد. به طوری که در پی حضور نیروهای طالبان در کابل، پایتخت افغانستان، رئیس جمهور پیشین افغانستان کشور را ترک کرد. نمودار زیر میزان پیشروی طالبان در افغانستان را در چند سال اخیر نشان می‌دهد.

بازه‌ی زمانی مورد بررسی در این نمودار، از اواخر سال 2017 شروع می‌شود و تا 21 اوت 2021 (معادل با 30 مرداد 1400) می‌باشد. این نمودار نشان می‌دهد از 100% مساحت کل کشور افغانستان در هر سال چند درصد تحت کنترل طالبان‌، چند درصد تحت کنترل دولت و چند درصد تحت درگیری و جنگ بوده است.

در اواخر سال 2017، 53.3% از بخش‌های افغانستان تحت کنترل دولت افغانستان بوده است. در همان زمان سهم طالبان 17.94% از مناطق بوده است. همچنین حدود 29 درصد از خاک این کشور تحت درگیری بوده است.

پیشروی طالبان در افغانستان

در طی پنج سال بعد به طور مرتب مناطق تحت کنترل دولت افغانستان کاهش پیدا کرده است. به طوری‌که در اواخر سال‌ 2018 بخش‌های تحت کنترل دولت به %36.2، و در اواخر سال 2020 به %33.7 کاهش پیدا کردند. در نهایت، در مرداد ماه سال 2021 با ورود طالبان به کابل دیگر بخشی در اختیار دولت نماند. تقریباً در اکثر شهرهای افغانستان به جز دره پنجشیر در برابر این گروه مقاومتی صورت نگرفت.

همچنین در نمودار به خوبی دیده می‌شود که بخش‌های تحت حاکمیت طالبان از سال 2018 به طور صعودی پیشرفت داشته است. کاملا مشخص است که طالبان در 4 ماه گذشته توانست به سرعت قدرت را در دست بگیرد و سهم خود را از 20% خاک افغانستان به 75% به صورت رسمی و 22% به صورت غیر رسمی برساند. تنها کمتر از 3% از افغانستان که دره پنجشیر باشد در حال مقاومت در برابر این گروه هستند.