تحلیل و بررسی رده بندی المپیک توکیو 2020

المپیک توکیو در 23 جولای 2021 (1 مرداد 1400) افتتاح و پس از 17 روز در 8 آگوست (17 مرداد) خاتمه یافت. 206 کشور در این رقابت مهم ورزشی حضور به عمل آورده و مجموع 1076 مدال را در 46 رشته ورزشی از آن خود کردند. المپیک 2020 (که به خاطر پاندمی کرونا 1 سال به تعویق افتاد) اولین المپیکی بود که با تاخیر برگزار شد. در این المپیک رکورد جوان‌ترین مدال گیرنده هم شکسته شد؛ کوکنا هیراکیِ 12 ساله توانست مدال نقره را در رشته اسکیت بورد از آن خود کند. جالب است بدانید مدال برنز همین رشته ورزشی را هم دختری 13 ساله از بریتانیا از آن خود کرده است. برای بررسی بیشتر پرونده‌ها به این لینک سر بزنید. 

برترین کشورها در رده بندی المپیک توکیو به همراه ایران

چین تا روز یکی مانده به آخر فاتح المپیک و با 38 مدال طلا صدرنشین رده بندی المپیک توکیو بود. اما در روز آخر ورق برگشت و آمریکا با یک مدال طلای بیشتر جای چین را گرفت. در بیشتر رتبه‌بندی‌های منتشر شده جایگاه کشورها بر اساس مدال طلا مشخص می‌شود. اما در نمودار زیر، ما کشورها را بر اساس کل مدال‌هایی که کسب کرده‌اند مرتب کرده‌ایم.

آمریکا با 113 مدال، بیشترین مدال‌های کسب شده توسط یک کشور را داراست. چین با اختلاف 25 مدال مقام دوم را به خود اختصاص داده است. روسیه با 71 مدال در جایگاه سوم نشسته است. هر چند که از نظر مدال طلای کسب شده با 20 مدال قادر به اخذ رتبه پنجم شد. ژاپن دقیقا برعکس روسیه عمل کرده و با 58 مدال در رتبه 5ام جدول نشسته است. این کشور با 27 مدال در مقام سوم جدول رتبه‌بندی مدال طلا قرار گرفته است.

ایران با کسب 7 مدال 27ام شده که از این 7 مدال 3تای آن طلا، 2 نقره و 2 برنز می‌باشند.

برترین کشورها در المپیک

تغییرات رتبه کشورها در روزهای برگزاری المپیک توکیو

در ویدئوی زیر می‌توانید روند تغییرات رتبه کشورها براساس کل مدال‌های دریافتی در 17 روز بازی‌های المپیک 2020 را مشاهده کنید. آمریکا و چین از همان روزهای ابتدایی رقابت نفس‌گیری بر سر رتبه اول داشتند. از 3 آگوست به بعد 5 کشور برتر المپیک دیگر تغییری نکرده و فقط  تعداد مدال‌هایشان بیشتر می‌شود. البته تا روز آخر شاهد جابجایی و رقابت بین بقیه رتبه‌های جدول هستیم.

 

سهم هر کشور از کل مدال های المپیک

جالب است بدانید کشورهای اول تا نهم جدول تقریبا نیمی از کل مدال‌های توزیع شده را به خود اختصاص داده‌اند. آمریکا با 10.46% بیشترین سهم از مدال‌های المپیک را داراست. ایران با کسب 7 مدال سهم 0.65 درصدی از جوایز این دوره المپیک را دارد.

سهم هر کشور از کل مدال های المپیک

سهم هر قاره از کل مدال های المپیک

حال کمی لنز دوربین را دستکاری کرده و از دورتر به این کشور‌ها نگاه می‌کنیم. آنقدر دور که مرزهای کشوری جای خود را به مرزهای میان قاره‌ای دهند.

اروپا مقتدرانه 45.9% کل مدال‌های کسب شده در المپیک توکیو را به خود اختصاص داده‌ است. شاید ایران 27ام شده باشد، اما قاره ما با 25.65% دوم شده است! این هم از مزایای دهکده جهانی! قاره آفریقا کمترین سهم در این المپیک را داشته و فقط قادر به کسب 3.43% مدال‌ها بوده است.

سهم هر قاره از کل مدال های المپیک

مقایسه تعداد کل مدال ها و نسبت مدال ها به رشته های شرکت شده

به هنگام بررسی مدال‌های کسب شده نباید از تعداد رشته‌های ورزشی شرکت کرده غافل شد. کشوری که در رشته‌های ورزشی کمتری شرکت کرده است، طبیعتا مدال کمتری نیز می‌برد. برای مثال کشور باهاماس فقط در 2 رشته شرکت کرده و در یکی از آن‌ها قادر به کسب مدال شده است. این در حالی‌ست که فرانسه (دارنده رتبه دهم جدول مدال‌ها) از 41 رشته ورزشی شرکت کرده، فقط در 16 تای آن‌ها مدال‌آوری کرده است.

نمودار زیر سعی در نشان دادن این مفهوم دارد. نمودار میله‌ای نارنجی کل مدال‌های کسب شده هر کشور را نشان می‌دهد. خط آبی نیز نسبت "مدال‌های کسب شده" به "تعداد رشته‌های ورزشی شرکت کرده" را به تصویر می‌کشد.

همانطور که می‌بینید، کشورهایی مثل جامائیکا و کنیا به نسبت تعداد رشته‌های ورزشی که شرکت نموده‌اند، در کسب مدال موفق عمل کرده‌اند. حتی موفق‌تر از کشورهای صدر جدولیِ هلند، آلمان یا ژاپن. این نسبت برای کوبا، اتیوپی و اوگاندا برابر است اما با نگاهی به تعداد کل مدال‌های کسب شده‌شان، می‌توان نتیجه گرفت کوبا بهتر عمل کرده است.

مقایسه تعداد کل مدال ها و نسبت مدال ها به رشته های شرکت شده

رده بندی المپیک توکیو براساس کشورها با بیشترین رشته های ورزشی شرکت کرده

ژاپن، به عنوان میزبان، در 46 رشته ورزشی و پس از آن آمریکا در 44 رشته دو کشوری‌اند که بیشترین حضور را در رشته‌های ورزشی داشته‌اند. در نمودار زیر رده بندی 10 کشور برتر المپیک توکیو (از لحاظ تعداد حضور در رشته ورزشی) را به همراه ایران نشان دادیم.

همچنین این نمودار نشان می‌دهد که هر کشور در چند رشته قادر به مدال‌آوری بوده و در چند رشته دست‌خالی بازگشته است. تعداد کل رشته‌های ورزشی شرکت شده توسط هر کشور را در بالای ستون مربوطه می‌توانید ببینید. بریتانیا با مدال‌آوری در 23 رشته از 35 رشته، در صدر جدول این مقایسه قرار میگیرد. آمریکا هم با توجه به اینکه از 44 رشته فقط در 17 رشته مدالی نیاورده است، رتبه دوم را از آن خود می‌کند.

ایران در 17 رشته شرکت کرده که متاسفانه فقط در 4تای آن مدال آورده است. از این لحاظ ایران تقریبا از نصف کشورهایی که مدال‌آوری کرده‌اند، ضعیف‌تر عمل کرده است.

رده بندی المپیک توکیو براساس کشورها با بیشترین رشته های ورزشی شرکت کرده

رده بندی المپیک توکیو بر اساس نسبت مدال های کسب شده به ورزشکاران اعزامی

یکی از دیگر ملاک‌هایی که نباید از قلم بیفتد، تعداد ورزشکاران اعزامی است. کشوری که تعداد ورزشکاران بیشتری را به المپیک فرستاده باشد، شانس مدال‌آوری بیشتری دارد. نمودار زیر به ما در متوجه شدن اینکه هر کشور با توجه به تعداد ورزشکارانش در گرفتن مدال چقدر موفق بوده کمک می‌کند. این نمودار رده بندی المپیک توکیو را براساس نسبت "کل مدال‌های کسب شده" به "تعداد ورزشکاران اعزامی " هر کشور نشان می‌دهد.

اولین کشور سان مارینو است که با کسب 3 مدال توسط 5 ورزشکار در صدر جدول رتبه بندی قرار دارد. قرقیزستان و قطر هر دو قادر به کسب 3 مدال توسط 16 ورزشکار بوده‌اند. اما چون قطر دو مدال طلا داشته و قرقیزستان مدال طلایی ندارد، قطر نهم و قرقیزستان دهم شد. نکته اخلاقی: طلای بیشتر، جایگاه بهتر!

ایران در رتبه بندی بر اساس نسبت کل مدال‌ها به ورزشکاران در جایگاه 36ام و آمریکا در جایگاه 12ام قرار دارند.

رده بندی المپیک توکیو بر اساس نسبت مدال های کسب شده به ورزشکاران اعزامی