بررسی سنی وزرا و وزارتخانه‌ها در 7 دوره اخیر

ابراهیم رییسی در انتخاباتی با کمترین میزان مشارکت مردم به ریاست جمهوری ایران رسید. پس از انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور دوره سیزدهم نوبت به معرفی کابینه پیشنهادی وی رسید. ابراهیم رئیسی اسامی ۱۹ وزیر پیشنهادی را در تاریخ ۲۰ مرداد 1400 به مجلس شورای اسلامی اعلام کرد. جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رییس جمهور 30 مرداد آغاز و با اعلام نتایج رای اعتماد نمایندگان به کابینه سیزدهم پایان یافت. از این لیست فقط وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش رای اعتماد نیاورد. ما در این مطلب با مدنظر قرار دادن سن وزیران پیشنهادی هفت دولت اخیر، دولت‌ها را در ادوار مختلف با یکدیگر مقایسه کردیم. محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و حمید بهبانی وزیر راه به ترتیب به عنوان جوان‌ترین و مسن‌ترین وزیران پیشنهادی در هفت دوره اخیر شناخته شدند. برای مطالعه بیشتر اخبار سیاسی کلیک کنید.

میانگین سنی وزرای پیشنهادی هفت دوره اخیر

میانگین سنی دولت سیزدهم 52 سال است. آیت‌الله رئیسی با انتخاب این وزرا برای کابینه‌اش، میانگین سنی دولت پیشنهادی را از دوره قبل 6 سال کاهش داده است. با این‌ وجود هنوز هم این کابینه پیشنهادی، نسبت به کابینه‌های پیشنهادی ادوار قبل، کهنسال‌تر است. کابینه پیشنهادی محمد خاتمی در سال 1376 در هفت دوره اخیر، پایین‌ترین میانگین سنی را داشته است. در ادوار بعدی شاهد بالا رفتن این میانگین بودیم و حال، در کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم، میانگین سنی کاهش یافته است. جوان‌ترین و مسن‌ترین وزیران پیشنهادی به ترتیب برای دولت‌های دوازدهم و دهم پیشنهاد شده و توانستند از مجلس رای اعتماد نیز کسب کنند.

میانگین سنی وزیران هر دولت

جوان‌ترین و مسن‌ترین وزیران

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت قبل، جوان‌ترین وزیر پیشنهادی از سال 1376 است. قبل از انتصاب او، در دولت هفتم (همان سال 1376) محمد شریعتمداری، وزیر بازرگانی، رکورد جوان‌ترین وزیر را داشت. وزیر رفاه پیشنهادی ابراهیم رئیسی با 40 سال سن جوان‌ترین وزیر در این دولت محسوب می‌شود. وزیر بهداشت و وزیر کشور پیشنهادی نیز با 63 سال، مسن‌ترین وزرای این دوره به ‌شمار می‌آیند.

توجه شما را به دولت‌های هفتم و یازدهم جلب می‌کنم؛ جوان‌ترین وزیر دولت یازدهم، همسن کهنسال‌ترین وزیران دولت هفتم بوده است! حمید بهبانی، وزیر راه و ترابری دولت دهم، با 69 سال سن کهنسال‌ترین وزیر در 7 دوره اخیر بوده است.

جوان ترین و پیرترین وزیران

میانگین سنی وزارتخانه ها در هفت دوره اخیر

حال ببینیم کدام وزارتخانه‌ها در 7 دوره اخیر، به طور میانگین کهنسال‌ترین وزیران پیشنهادی را داشته‌اند. وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که از سال 98 کار خود را به طور رسمی آغاز کرده است، با میانگین 62 سال، پیرترین وزارتخانه است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با میانگین سنی تقریبا 48 سال در هفت دوره اخیر، جوان‌ترین وزارتخانه به‌شمار می‌رود. وزارتخانه‌های اطلاعات و نفت نیز جز وزارتخانه‌های کهنسال و وزارتخانه فرهنگ و ارشاد جز وزارتخانه‌های جوان به حساب می‌آیند.

میانگین سنی وزارتخانه ها در هفت دوره اخیر

مقایسه سنی وزارتخانه ها در هفت دوره اخیر

در آخرین نمودار این مطلب به مقایسه سنی برخی وزارتخانه‌ها در 7 دوره اخیر پرداخته‌ایم. در سال 1389 طرح کوچک‌سازی دولت انجام و برخی وزاتخانه‌ها ادغام شدند. از این رو، برای سن وزیرانِ وزارت “تعاون، کار و رفاه اجتماعی” دولت هفتم تا دهم از میانگین سنی بین وزیران “تعاون”، “رفاه و تامین اجتماعی” و “کار و امور اجتماعی” استفاده کردیم.

سن وزیر ارتباطات در دولت یازدهم 61 سال بود. این عدد در دولت دوازدهم با شیب زیاد سقوط کرده و به 36 سال رسیده است. سن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر عددی است که با سقوط مواجه شده است. سن وزیر فرهنگ و ارشاد از 64 سال در دولت یازدهم به 46 سال در دولت سیزدهم رسیده است.

وزیر رفاه کابینه دوم روحانی 62 سال سن داشت. وزیر رفاه رئیسی با 40 سن از دیگر وزرایی است که جوانگرایی چشمگیری نسبت به دوره قبل داشته است. سن وزیر پیشنهادی بهداشت پس از کاهش از دولت هفتم، از دولت نهم به بعد شاهد سیر صعودی بوده است.

مقایسه سنی وزارتخانه ها در هفت دوره اخیر