حسن فتحی از نگاه اعداد

حسن فتحی، هنرمند محبوب و با تجربه‌ سینما، تلویزیون و تئاتر ایرانی است. فتحی در دهم شهریور ماه سال 1338 در محله‌ نظام آباد تهران متولد شد. وی در مقطع لیسانس، به تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه شهید بهشتی تهران، می‌پردازد. در ادامه کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی کارگردانی نمایش از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت می‌کند. او همچنین به عنوان استاد در دانشگاه‌های مختلفی تدریس می‌کند.

شروع فعالیت‌های هنری او با تجربه‌ی بازیگری در تئاتر دانشجویی بوده است. بعدتر او با نوشتن نقد تئاتر و سینما در مجلات مختلف و همچنین کارگردانی تئاتر، به طور رسمی‌تر پا به عرصه‌ی هنر نهاد. از آثار معروف او می‌توان به پهلوانان نمی‌میرند، ازدواج به سبک ایرانی و شهرزاد اشاره کرد. در این به پست به بررسی بیشتر فعالیت‌های این هنرمند می‌پردازیم.

فعالیت های حسن فتحی در طول زمان

حسن فتحی از هنرمندان پرکار ایرانی به شمار می‌رود. همانطور که گفته شد، او فعالیت هنری خود را با تئاتر آغاز کرده است. پس از کسب تجربه‌هایی در کارگردانی تئاتر، در سال 1372 اولین سریال خود به نام همسایه‌ها را ساخت. این روند ساخت سریال، تا امروز نیز ادامه داشته است.

او در سال 1383 اولین فیلم سینمایی خود به نام، ازدواج به سبک ایرانی را ساخت که با استقبال قابل توجهی مواجه شد. همچنین او در ساخت تله فیلم و تله تئاترها نیز فعالیت متعددی داشته است.

فعالیت‌های حسن فتحی در طول زمان
بیشترین تعداد همکاری‌های حسن فتحی

بیشترین همکاری های حسن فتحی

فتحی در طی سال‌ها فعالیت خود با هنرمندان بسیاری همکاری داشته است. در این نمودار تعدادی از بازیگرانی که بیشترین همکاری را با حسن فتحی داشته‌اند مشاهده می‌کنیم.

هومن برق‌نورد، فریبا متخصص و علی نصیریان در صدر این بازیگران قرار دارند.

نوع فعالیت های حسن فتحی

حسن فتحی در طی سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خود آثار متنوعی را تولید کرده است. همانطور که دیده می‌شود از بین انواع مختلف فعالیت‌ها مانند سریال، مستند، سینمایی و … وی با ساخت 16 سریال، تمایل بیشتری برای ساخت این نوع اثر، از خود نشان داده است. این سریال‌ها: همسایه‌ها، عاطفه، پهوانان نمیمیرند، شهرزاد1، شهرزاد2، شهرزاد3، میوه‌ی ممنوعه، زمانه، شب دهم، هوای تازه، فردا دیر است، روشن‌تر از خاموش، مدار صفردرجه، در مسیر زاینده رود، اشک‌ها و لبخندها و تازه ترین اثر او به نام جیران. بعد از سریال‌ها، بیشترین فعالیت او در تئاتر با تعداد 7 تئاتر بوده است. 

نوع فعالیت های حسن فتحی
انواع فعالیت‌های حسن فتحی

انواع فعالیت‌های حسن فتحی

فعالیت‌های فتحی در زمینه‌های کارگردانی، نویسندگی، بازنویسی، تحقیق و نگارش و بازیگری بوده است. عمده فعالیت او در کارگردانی با تعداد 36 اثر کارگردانی شده، می‌باشد. از این 36 اثر بیشترین تعداد مربوط به کارگردانی سریال‌ها و سپس کارگردانی تئاتر می‌باشد. همچنین او نویسندگی 14 اثر را برعهده داشته که بیشترین نوع آن نویسندگی سریال بوده است. او 4 اثر را بازنویسی کرده است و در سه مورد تحقیق و نگارش فعالیت داشته است. همچنین او فقط در یک کار، که اولین تجربه او از تئاتر بوده است به بازیگری پرداخته است.

فعالیت های حسن فتحی در هر ژانر

همانطور که دیده می‌شود حسن فتحی بیشترین تمایل را برای ساخت آثار درام و تاریخی داشته است. در وهله‌ی بعد می‌توان از ژانرهای عاشقانه و خانوادگی نام برد.

فتحی در فیلم کیفر ژانر معمایی، جنایی را نیز به تجربیات خود اضافه کرد.

فعالیت‌های حسن فتحی در هر ژانر
جوایز حسن فتحی

جوایز حسن فتحی

آثار مختلفی از ساخته‌های حسن فتحی، موفق به دریافت جایزه شده اند. همانطور که دیده می‌شود سریال شب دهم با موضوعی مذهبی که قصه‌ی آن در شب‌های محرم می‌گذرد، بیشترین میزان توجه را دریافت کرده است. این اثر در سال 1381 جایزه بهترین فیلمنامه تلویزیون را از جشن سینمای دنیای تصویر دریافت می‌کند. در سال بعد، یعنی 1382 مجددا موفق به کسب دیپلم افتخار و تندیس زرین برای فیلمنامه، از چهارمین جشنواره صدا و سیما می‌شود. بار دیگر در سال 1385 موفق به اخذ جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردان از جشنواره فیلم‌های عاشورایی سپید می‌شود.

بررسی زندگی عددی داریوش مهرجویی