کیا جورابچیان سوپر ایجنت ایرانی

کیاوش جورابچیان در جولای 1971 (معادل با تیر 1350) در تهران متولد شد. خانواده کیا جورابچیان که نمایشگاه ماشین موفقی در تهران داشتند، پس از سال 1979 همه چیز را از دست داده و در انگلیس زندگی خود را از صفر شروع کردند. پس از چند سال خانواده جورابچیان به کانادا نقل مکان کرده و رستوران فست فود موفقی در آنجا راه‌اندازی کردند. با این‌حال وقتی کیاوش 12 سال داشت، به انگلیس بازگشتند و پدرش دوباره شغل اصلی خود، نمایندگی فروش ماشین را از سر گرفت.

جورابچیان، قبل از مستطیل سبز

محمد جورابچیان مانند تمام پدران ایرانی دوست داشت پسرش را در رپوش سفید پزشکی ببیند. اما کیا در سال دوم از دانشگاه انصراف داد و در کنار پدر مشغول به کار شد. کمی بعدتر به عنوان معامله‌گر در بازار IPE لندن (که الان به عنوان تابعی از بازار ICE است) نفت خام معامله می‌کرد. او مدتی در بازار بورس نیز فعالیت داشت. پس از 5 سال کیا جورابچیان شرکت خود را به نام  American Capital تاسیس کرد. او به دنبال وقایع 11 سپتامبر این شرکت را به مبلغ 50-60 میلیون پوند فروخت و دوباره به انگلیس بازگشت.

کیا جورابچیان
کیا جورابچیان

شروع فعالیت حرفه‌ای کیا جورابچیان در دنیای فوتبال

جورابچیان پس از بازگشتش چند بیزینس کوچک راه‌اندازی کرد؛ اما این ملاقات با مدیر برنامه پله بود که او را به کیا جورابچیانی که اکنون می‌شناسیم تبدیل کرد. پله و پینی زهوی (مدیر برنامه بنامِ بازیکنانی چون روبرت لواندوفسکی) او را تشویق به حضور در دنیای فوتبال کردند.

شرکت MSI و فعالیت در لیگ برزیل

در آگوست 2004 او شرکتی به نام Media Sports Investment تاسیس کرد. او با خریداری باشگاه کورینتیانس برزیل، حدود 50 میلیون پوند برای باشگاه و خرید بازیکنان خرج کرد. در سال 2005 کارلوس توز با مبلغ 13.5 میلیون پوند و خاویر ماسکرانو با 1.62 میلیون پوند به کورینتیانس پیوستند. در اصل این دو بازیکن با این مبالغ توسط سهامدارانی خریداری شده و به کورینتیانس قرض داده شدند. این شروع نقل و انتقالات معروف کیا جورابچیان بود.

کیا جورابچیان
کیا جورابچیان

حاشیه‌های پیرامون کارلوس توز و خاویر ماسکرانو

او در ژوئن سال 2006 با اظهار “سرخوردگی” نسبت به نحوه برخورد با مسائل مالی در کورینتیانس، از مقام خود در شرکت MSI استعفا داد. در 31 آگوست همین سال کارلوس توز و خاویر ماسکرانو هر دو با مبلغ 13.14 میلیون پوند به وستهام پیوستند. پینی زهوی به این انتقال کمک کرد. جورابچیان نماینده سهامدارانی بود که این بازیکنان را در اختیار داشتند.

حاشیه‌های پیرامون کارلوس توز و خاویر ماسکرانو

در فوریه 2007 ماسکرانو با 1.8 میلیون پوند به لیورپول قرض داده شد. در آگوست 2007 کارلوس توز نیز با مبلغ 11.43 میلیون پوند به صورت قرضی به منچستر یونایتد رفت. انتقال این دو بازیکن بسیار مورد بحث و انتقاد قرار گرفت. به طوری که به تصویب قانونی نبودن حق مالکیت شخص سوم در نقل و انتقالات لیگ برتر انگلیس منجر شد. به بیان ساده‌تر، طبق این قانون، بازیکن باید فقط متعلق به باشگاه باشد و نه یک شرکت.

کیا جورابچیان
کیا جورابچیان

حوزه فعالیت کیا جورابچیان

البته کیا جورابچیان متهم به انجام هیچ کار غیرقانونی نشد. در سال 2009 شرکت‌های به نمایندگی جورابچیان حق مالی 60 تا 70 درصد بازیکنان در اروپا و آمریکای جنوبی را دارا بودند. نکته قابل توجه این است که کیا جورابچیان به عنوان مدیر برنامه بازیکنان فعالیت نمی‌کند. به گفته خود او، کارش مشورت دادن به بازیکنان درباره حقوقشان، تصویر ذهنی‌شان و ثبات مالی‌شان است. او همچنین به باشگاه‌ها برای به دست آوردن بازیکنان مد نظرشان کمک می‌کند. بدین صورت که اگر باشگاهی بازیکنی را بخواهد، منابع را در اختیارشان گذاشته و با مدیر برنامه بازیکن ارتباط می‌گیرند.

کارلوس توز، از کورینتیانس تا شانگهای شنگهوآ

هم ماسکرانو و هم توز با تیم‌های دیگر قرارداد امضا کردند. خاویر ماسکرانو با مبلغ 20.25 میلیون پوند در سال 2008 به لیورپول پیوست. توز نیز در سال 2009 با 26.10 میلیون پوند توسط منچستر سیتی خریداری شد. این بازیکن در سال 2013 با قرارداد 8.1 میلیون پوندی از سیتی به یوونتوس رفت. او در سال 2015 از یوونتوس با 5.85 میلیون پوند به بوکا جونیورز آرژانتین رفت. دو سال بعد از آنجا با 9.45 میلیون پوند به تیم چینی شانگهای شنگهوآ رفت. پشت این انتقالات نام کیا جورابچیان به چشم می‌خورد.

کیا جورابچیان
کیا جورابچیان

انتقال روبینیو و رکوردشکنی 38.7 میلیون پوندی

در سال 2008 منچستر سیتی روبینیوی رئال مادرید را با 38.7 میلیون پوند خریداری کرد. این انتقال در آن سال رکورد قیمت نقل و انتقالات بریتانیا را شکست. جورابچیان در این انتقال نیز دست داشت. یکی از انتقلات دیگری که جورابچیان به آن کمک رامیرس بود. در آگوست 2010 این بازیکن با 22 میلیون یورو از بنفیکا به چلسی آمد. رامیرس در سال 2016 چلسی را ترک کرده و با قراداد 28 میلیون یورویی به جیانگسو سونینگ چین رفت.

همکاری طولانی با داوید لوییز

در سال 2011 جورابچیان در انتقال داوید لوییز به چلسی نقش داشت. او با مبلغ 22.5 میلیون پوند از بنفیکا به این تیم رفت. در سال 2014 این بازیکن با 44.55 میلیون پوند به پاریسن ژرمن پیوست. داوید لوییز 2 سال بعد با 31.5 میلیون پوند دوباره به چلسی برگشت. در سال 2019 این بازیکن با 7.83 میلیون پوند چلسی را به مقصد آرسنال ترک کرد.

کیا جورابچیان
کیا جورابچیان

اسکار برزیلی و قرارداد 60 میلیون یورویی‌اش

اسکار در سال 2012 از اینترناسیونال برزیل با قراردادی 32 میلیون دلاری به چلسی پیوست. او در سال 2017 از این تیم جدا و به شانگهای پورت چینی ملحق شد. قرارداد 60 میلیون یورویی او از گران‌ترین نقل و انتقالات سال 2017 می‌باشد.

باعث و بانی انتقال کاپیتان PSG از سال 2020

جورابچیان پشت انتقال کاپیتان فعلی تیم پاریسن ژرمن نیز بود. در جولای سال 2013 مارکینیوس با 28.26 میلیون پوند از رم به PSG پیوست.

در آگوست همان سال ویلیان برزیلی با 35.5 میلیون یورو از تیم آنژی روسیه به چلسی رفت. پس از 7 سال حضور در این تیم، این بازیکن در آگوست سال 2020 به تیم آرسنال پیوست. ویلیان برای این انتقال 10 میلیون پوند پاداش بستن قرارداد گرفت. در هر دوی این انتقالات نام جورابچیان به چشم می‌خورد.

کیا جورابچیان
کیا جورابچیان

رکوردشکنی دوباره، حضور در لیست گران‌ترین نقل و انتقالات

در سال 2016 مذاکرات الکس تخیرا با لیورپول به خاطر پول به نتیجه نرسید. این بازیکن با 50 میلیون یورو از تیم شاختار دونتسک به جیانگسو سونینگ چین رفت. این انتقال رتبه پنجم گران‌ترین نقل و انتقالات سال 2016 را از آن خود کرده است. در همان سال ژائو ماریو با قراردادی 40 میلیون یورویی از اسپورتینگ سی پی به اینتر میلان پیوست. جورابچیان در سال 2017 در انتقال 40 میلیون یورویی تیموئه باکایوکو از موناکو به چلسی نقش داشت. او همچنین در سال 2020 باعث انتقال قرضی سدریک سوارس به آرسنال، تیم محبوب دوران کودکی‌اش، شد.

کوتینیو، شاه ماهی انتقالات جورابچیان، از گران‌ترین‌های تاریخ

و در آخر، بزرگترینِ معامله‌های بزرگ کیا جورابچیان. در سال 2018 فیلیپه کوتینیو در ازای مبلغ 135 میلیون یورو لیورپول را ترک کرده و به بارسلونا رفت. جورابچیان که حالا او را به عنوان “سوپر ایجنت” می‌شناسند (هر چند خودش هنوز هم  اذعان دارد فقط یک واسطه است) این انتقال را ممکن کرد. پیوستن کوتینیو به بارسا از گران‌ترین نقل و انتقالات تاریخ دنیای فوتبال است.

کیا جورابچیان

بررسی زندگی عددی رکسانا ورزا