مارتین فریمن از نگاه اعداد

اگر طرفدار داستان‌های جنایی و رازآلود باشید حتما سریال شرلوک را دیده‌اید. اگر هم این سریال را تماشا کرده باشید حتما دکتر واتسون را می‌شناسید. شاید هم طرفداران ارباب حلقه‌هایید. در این صورت حتما سری فیلم‌های هابیت را هم دیده‌ و بیلبو را می‌شناسید. امروز، به مناسبت سالروز تولدش می‌خواهیم از بازیگر این نقش‌ها، مارتین فریمن، صحبت کنیم.

فریمن را به نقش‌های متفاوتی می‌شناسند که به دوتای آن‌ها در بالا اشاره کردیم. او در سریال فارگو که در IMDb امتیاز 8.9 دارد نیز بازی کرده است. در سریال اداره (The Office) ساخت انگلستان نیز از نقش‌های اول است. موفقیت این سریال چنان بالا بود که به زبان‌های دیگر نیز ساخته شد. معروف‌ترین آن‌ها سریال آفیس ساخت آمریکاست.

فعالیت های مارتین فریمن در طول زمان

مارتین فریمن فعالیت هنری‌اش را در سال 1997 با نقش‌آفرینی در یک اپیزود در سریال جنایی The Bill آغاز کرد. پس از بازی هنرمندانه در سریال 3 فصلی Office از سال 2001، بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. در سال 2004 برای اولین بار صداپیشگی را نیز تجربه کرد. سال 2007 را باید پرکارترین سال این بازیگر دانست. او در 9 اثر ایفای نقش کرده که یکی از آن‌ها صداپیشگی برای فیلم کوتاه Lonely Hearts بوده است. او از سال 2015 تهیه‌کنندگی را با یک فیلم مستند آغاز کرد و در سال 2020 به نویسندگی نیز روی آورد.

فعالیت های مارتین فریمن در طول زمان
بیشترین همکاری های مارتین فریمن با بازیگران

بیشترین همکاری های مارتین فریمن

فریمن با بازیگران زیادی همکاری داشته است. بیشترین آن‌ها را می‌توانید در نمودار روبه‌رو ببینید. او در 6 اثر در کنار آماندا ابینگتون نقش آفرینی کرده و اولین همکاری‌شان در سال 2003 بوده است. در سریال شرلوک آماندا نقش همسر دکتر واتسون را ایفا می‌کرد. او فقط در سریال شرلوک با بندیکت کامبربچ همبازی نبوده، این دو دوست در مجموعه فیلم‌های هابیت نیز کنار هم ظاهر شده‌اند. بازیگر دیگری که زیاد در کنار فریمن دیده شده لی پِیس است. او علاوه بر سری فیلم‌های هابیت، در سریال کوتاه تلویزیونی “مرغ روباتی” نیز با فریمن همکار بوده‌اند.

پرفروش ترین فیلم های مارتین فریمن

پرفروش‌ترین فیلم‌های این بازیگر 50 ساله را می‌توانید در نمودار روبه‌رو ببینید. نکته شایان توجه تفاوت فروش بین برخی از کارهای اوست. فیلم‌های پلنگ سیاه، کاپیتان آمریکا و مجموعه هابیت‌ها با فروش بالای 950 میلیون دلاری پرفروش‌ترین کارهای او می‌باشند. فیلم‌های دیگر نیز از پرفروش‌ها هستند، برای مثال انیمیشن دزدان دریایی نخاله تقریبا 123 میلیون دلار جذب گیشه کرده است. اما در مقایسه با کارهای دیگر او کمتر به چشم می‌آیند.

پرفروش ترین فیلم های مارتین فریمن
نوع فعالیت مارتین فریمن

نوع فعالیت های مارتین فریمن

این نمودار نوع فعالیت‌های فریمن را نشان می‌دهد. تقریبا 36% کارهای او را سریال‌های تلویزیونی تشکیل می‌دهند. او فیلم‌های زیادی نیز بازی کرده است. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به مجموعه هابیت، پلنگ سیاه و انیمیشن دزدان دریایی نخاله اشاره کرد.

میزان فعالیت مارتین فریمن در هر ژانر

23% اثرهای فریمن کمدی‌اند. از کارهای کمدی او می‌توان به سریال “آفیس”، فیلم “شماره‌ت چنده؟” و انیمیشن “نجات بابانوئل” اشاره کرد. سریال “پاسخ‌دهنده”(The Responder) از کارهای ژانر جنایی اوست که حدود 4% کل فعالیت‌هایش را تشکیل می‌دهند. با نگاهی به ژانر اثرهایی که در آن‌ها نقش ایفا کرده می‌توان گفت که فریمن توانایی بازی در هر مدل فیلمی را دارد. از خانوادگی و تاریخی گرفته تا علمی تخیلی و رمانتیک و کمدی.

میزان فعالیت مارتین فریمن در هر ژانر

بررسی زندگی عددی تیم برتون