پرفروش‌ترین کتاب‌ها در دنیا

کتاب خواندن یکی از جذاب‌ترین بخش‌های زندگی افراد اهل مطالعه است. انتخاب کتاب مناسب و جذاب همواره دغدغه‌ی افراد کتاب‌خوان بوده است. کتاب‌هایی که با خواندن آن‌ها غرق در دنیای نویسنده شویم و نویسنده بتواند ما را با خود همراه کند. در این پست قصد داریم به معرفی کتاب‌هایی بپردازیم که بیشترین تعداد فروش را در طی سال‌ها داشته‌اند. کتاب‌هایی از نویسندگان مختلف از چارلز دیکنز تا آگاتا کریستی. کتاب‌های موجود در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ، انواع مختلفی از ژانرها را پوشش می‌دهند. این کتاب‌ها در کشورهای مختلف جهان منتشر شدند و به ده‌ها زبان ترجمه شده است. در پست برترین کتاب‌های 2020 به معرفی بهترین کتاب‌ها از نظر خوانندگان گودریدز پرداختیم.

رتبه نام کتابنویسندهتعداد نسخه فروخته شدهامتیاز در گودریدزقیمت در آمازون
1.دون کیشوتدون کیشوتمیگل سروانتس500 میلیون3.8815.30$
2.داستان دو شهرداستان دو شهرچارلز دیکنز200 میلیون3.857.36$
3.ارباب حلقه‌ها- یاران حلقهارباب حلقه‌ها: یاران حلقهجی آر آر تالکین150 میلیون4.3710.09$
4.شازده کوچولوشازده کوچولوآنتوان دوسنت اگزوپری140 میلیون4.316$
5.هری پاتر و سنگ جادوهری پاتر و سنگ جادوجی کی رولینگ120 میلیون4.476.98$
6.پیشاهنگی برای پسرانپیشاهنگی برای پسرانرابرت بادن پاول100 میلیون4.2612.90$
7.و سپس هیچکس نبودو سپس هیچکس نبودآگاتا کریستی100 میلیون4.267.99$
8.هابیتهابیتجی آر آر تالکین100 میلیون4.2814.37$
9.رویای خانه سرخرویای خانه سرخکایو ژوکین100 میلیون4.1418.29$
10.شیر، ساحره و کمد لباسشیر، ساحره و کمد لباسسی اس لوییس85 میلیون4.227.64$

به گفته Business Insider در حال حاضر سالانه بیش از 2 میلیون کتاب جدید در دنیا منتشر می‌شود. چنین رقابتی به این معناست که کتاب‌های بسیار محدودی می‌توانند ده‌ها یا صدها میلیون نسخه فروش داشته‌ باشند و در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ قرار گیرند.

هیچ منبعی در دنیا وجود ندارد که فروش کتاب‌ها را در طول قرن‌ها پیگیری کرده باشد. وب‌سایت‌های انتشاراتی می‌توانند فروش آثار قدیمی را تخمین بزنند و فروش نسخه‌های جدید را با دقت بیشتری پیگیری کنند. باید در نظر داشت که متون مذهبی (مانند کتاب مقدس و قرآن) در این لیست در نظر گرفته نشدند. تنها کتاب‌هایی با داده‌های معتبر از شرکت‌های انتشاراتی، مقالات خبری و بیانیه‌های مطبوعاتی رسمی در آن لحاظ شدند.

دون کیشوت و داستان دو شهر

کتاب “دون کیشوت” اثر میگل سروانتس با امتیاز 3.88 از سایت گودریدز، با فروش بیش از 500 میلیون نسخه در جایگاه اول پرفروش‌ترین کتاب‌‌های دنیا قرار دارد. این کتاب که به عنوان پرفروش‌ترین کتاب و کتابی که بیشترین تعداد ترجمه را در تمام دوران‌ها از آن خود کرده است معرفی شده، اولین رمان مدرنی نیز محسوب می‌شود، که در دو بخش منتشر شده است. یکی در سال 1605 و دیگری در 1615. اثر معروف چارلز دیکنز به نام “داستان دو شهر” با فروش 200 میلیون نسخه در جایگاه دوم پرفروش‌ترین‌ها قرار دارد. داستان این کتاب در لندن و پاریس و در طول انقلاب فرانسه رخ می‌دهد.

ارباب حلقه‌ها

وقتی فیلمی را می‌بینیم فضایی که کارگردان به داستان اضافه کرده و به تصویر کشیده است را مشاهده می‌کنیم. اما وقتی کتابی را می‌خوانیم، خود ما هستیم که با تخیل خود فضای داستان را در ذهن به تصویر می‌کشیم. درست است که مجموعه فیلم‌های ارباب حلقه‌ها بسیار مورد توجه مردم در سرتاسر جهان قرار گرفت اما خواندن کتاب‌های آن نیز در دنیا با استقبال خوبی مواجه شد. به طوری که با فروش بیش از 150 میلیون جلد در جایگاه سوم پرفروش‌ها قرار گرفته است.

شازده کوچولو، هری پاتر و سنگ جادو

شازده کوچولو اثر دوست‌داشتنی و دلنشینی است که به شکل زیبایی به انتقاد اجتماعی و روابط بین انسان‌ها می‌پردازد. این اثر با فروش بیش از 140 میلیون جلد در جایگاه چهارم پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار دارد. در جایگاه‌ پنجم اثر محبوب هری پاتر و سنگ جادو با 120 میلیون جلد فروش، در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ قرار دارد. فیلم ساخته شده براساس این کتاب تاکنون بیش از یک میلیارد دلار فروش داشته است. آمار فروش فیلم‌ها و کتاب‌های هری پاتر را می‌توانید در پست تحلیلی مجموعه هری پاتر ببینید.

در جایگاه‌های ششم تا نهم آثار “پیشاهنگی برای پسران”، “و سپس هیچکس نماند”، “هابیت” و “رویای خانه سرخ” همه با 100 میلیون جلد فروش قرار دارند. در نهایت “شیر، ساحره و کمد لباس” با 85 میلیون جلد فروش، در رتبه‌ دهم از لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا قرار دارند.

در 10 برترها به صورت خلاصه برترین‌های موضوعات مختلف از ورزشی و هنری تا سیاسی و اجتماعی را بررسی می‌کنیم. برای مشاهده بیشتر 10برترهای ورزشی، هنری، اجتماعی، اقتصادی به لینک های فوق سر بزنید.