مهران مدیری از نگاه اعداد

مهران مدیری کارگردان و بازیگر مطرح سینمای ایران، در هجدهم فروردین ماه سال ۱۳۴۶ در تهران متولد شد. او کار خود را در سال ۱۳۶۸ در رادیو آغاز نمود و شش سال در داستان شب مشغول به گویندگی بود. در سال ۱۳۷۲ با بازی در سریال طنز نوروز ۷۲ به شهرت دست یافت. مدیری در سال ۱۳۷۳ با بازی در سریال باغ گیلاس اولین نقش جدی خود را بازی کرد. او در همان زمان با ساخت مجموعه تلویزیونی پرواز ۵۷ وارد عرصه کارگردانی شد. در این مقاله توسط اطلاعات سایت IMDb، کارنامه هنری مهران مدیری، بازیگر مطرح دنیای سینما وتلویزیون را بررسی کردیم.

فعالیت‌های مهران مدیری در طول زمان

مهران مدیری از سال ۱۳۷۲ تا به امروز در زمینه‌های مختلفی فعالیت کرده‌است. او علاوه بر اینکه کارگردانی چیره دست و بازیگری ماهر است، در زمینه‌های دیگری همانند خوانندگی، مجری‌گری، طراحی صحنه و لباس، مجری طرح، صداپیشگی و تهیه‌کنندگی فعالیت داشته است.

او در طول ۲۸ سال فعالیت اصلی هنری خود، ۲۶ سریال طنز و 2 فیلم سینمایی را کارگردانی کرده است.

فعالیت‌های مهران مدیری در طول زمان
همکاری‌های مهران مدیری با کارگردانان

همکاری‌های مهران مدیری با کارگردانان

مدیری در کنار ساخت آثار هنری خود در آثار هنری کارگردانان دیگری همچون داریوش کاردان، کمال تبریزی، بهرام عظیمی و … حضور داشته است. 

قابل ذکر است که مدیری در سریال در چشم باد به عنوان صداپیشه و تیتراژ پایانی سریال‌هایی همانند مجموعه مهروماه، هم‌نفس، زعفرانی شب‌های برره و قهوه تلخ را خوانده است.

پرفروش‌ترین فیلم‌های مهران مدیری

پرفروش‌ترین فیلمی که مدیری در آن ایفای نقش کرده است، فیلم “رحمان ۱۴۰۰” نام دارد. این فیلم بیش از ۲۲ میلیارد فروش داشته است. فیلم پرفروش بعدی او، فیلم “ما همه باهم هستیم” ساخته کمال تبریزی است. این فیلم بیش از ۱۰ میلیارد فروش داشته است. “ساعت ۵ عصر” فیلم سینمایی پرفروش او با بازی سیامک انصاری، امیر جعفری، آزاده صمدی و … که بیش از ۹ میلیارد فروش داشته است.

پرفروش‌ترین فیلم‌های مهران مدیری
نوع فعالیت‌های مهران مدیری

نوع فعالیت‌های مهران مدیری

۷۲ درصد از آثار هنری مدیری در غالب سریال است. باقی فعالیت‌های هنری او، در غالب فیلم‌های سینمایی و سریال کوتاه است. او در ۱۱ فیلم سینمایی بازی کرده و دو سریال کوتاه ویلای‌ من و جایزه‌بزرگ را کارگردانی کرده است.

فعالیت‌های مهران مدیری در هر ژانر

با توجه به نمودار روبه‌رو مدیری به ساخت مجموعه‌ های طنز و بازی در آن‌ها علاقه بسیاری دارد. ۵۱ درصد آثار هنری او در غالب کمدی است. ژانر بعدی که او تمایل زیادی به بازی کردن در آن دارد ژانر درام است.

او به ترتیب در زمینه‌های دیگری همانند خانوادگی، تاریخی، عاشقانه و جنگی نیز فعالیت داشته است. همچنین او در سال‌های اخیر به عنوان مجری در مجموعه‌ی تاک‌‌شو دورهمی، سبک متفاوتی را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.

فعالیت‌های مهران مدیری در هر ژانر

بررسی زندگی عددی گلشیفته فراهانی

تاریخ انتشار:   19 آبان، 1400