مقایسه سرانه حضور در شبکه‌های اجتماعی، ورزش و مطالعه

در سال‌های اخیر، با توجه به پیشرفت فناوری و تکنولوژی تغییرات وسیع و چشم‌گیری در زندگی همه‌ی افراد به وجود آمده است. از جمله این تغییرات، ورود افراد به دنیای بی‌انتهای فضای مجازی و به دنبال آن شبکه‌های اجتماعی بود. امروزه شبکه‌های اجتماعی قسمتی از زندگی ما را تشکیل می‌دهد. انجام بسیاری از کارها از قبیل انتقال فایل‌ها، مکالمات تلفنی یا نوشتاری، مطالعه اخبار و … در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود. 

همچنین افراد اوقات بیکاری خود را با حضور در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند واتس‌اپ یا اینستاگرام پر می‌کنند. با وجود همه‌ی این کاربردها، دیده می‌شود که افراد بسیاری زمان بیشتری از حد معمول را به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند. آن‌ها در بعضی موارد از کارها و مسائل مهم و اصلی زندگی خود جا می‌مانند و وقت خود را در فضای مجازی بیهوده هدر می‌دهند. براساس اعلام سایت ملی آمار افراد در سال 1399 روزانه یک ساعت و ۳۲ دقیقه از شبانه‌روز خود را به شبکه‌های اجتماعی اختصاص دادند. که این آمار تکان‌دهنده است. برای مطالعه متنوع‌ترین اخبار فرهنگی به لینک سر بزنید.

سرانه حضور بالای ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی

در نمودار زیر به مقایسه سرانه حضور ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی، ورزش و مطالعه آن‌ها در سال 1399 پرداختیم. افراد بسیاری در مقابل انجام ورزش میل و رغبتی از خود نشان نمی‌دهند. همچنین آن‌ها اظهار می‌کنند که زمان کافی برای ورزش در طول شبانه‌روز را ندارند. طبق مطالعات مرکز آمار در سال 1399، تنها ۴۶.۵% افراد در کل کشور ورزش می‌کنند. در موضوع مطالعه نیز شاهد رفتار مشابهی هستیم. افراد کمی میل به مطالعه در طول روز دارند. در سال 1399 تنها 54.5% از مردم مطالعه کتاب غیردرسی داشتند. این تعداد تنها ۸ دقیقه در طول شبانه‌روز را به مطالعه اختصاص دادند.

با مقایسه این آمار با آمار حضور افراد در شبکه‌های اجتماعی، درمی‌یابیم که افراد تمایل بسیار بیشتری به حضور در شبکه‌های اجتماعی دارند تا ورزش و مطالعه. این آماری نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. ادامه یافتن این روند، باعث تشکیل جامعه‌‌ای ناآگاه و ناسالم در آینده می‌شود. بنابراین باید برنامه‌ریزی‌های درست و دقیقی در رابطه با بهبود این قضیه انجام شود و ورزش و مطالعه را در نظر مردم، تبدیل به فعالیت‌های جذاب و مهیج کرد.

مقایسه سرانه شبکه‌های اجتماعی، ورزش و مطالعه

تاریخ انتشار:   23 آبان، 1400