شرایط زندگی در دو کشور تاریخی ایران و ایتالیا

ایران و ایتالیا دو کشور با تمدن کهن و میراث جهانی بیشمار هستند. این دو کشور تاریخی از گذشته‌های دور با یکدیگر مراودات فرهنگی و علمی داشته‌اند و امروزه نیز پس از طی کردن سال‌های دور و دراز از امپراتوری‌ها و تمدن‌های خود پا به دنیای مدرن گذاشته‌اند.

پیشتر به مقایسه ایران و عراق، ایران و ترکیه، ایران و عمان و ایران و امارات پرداختیم. با وجود اینکه کشورهای اروپای غربی در بیشتر حوزه‌ها بسیار قوی‌تر از ایران هستند، اما مقایسه ایران با این کشورها نیز خالی از لطف نیست. در این پست با استفاده اطلاعات سایت NUMBEO به مقایسه ایران و ایتالیا در سه شاخص کیفیت زندگی (Quality of Life Index)،  قدرت خرید (Purchasing Power Index) و سختی خرید خانه (Property Price to Income Ratio) بپردازیم. برای مطالعه اخبار اقتصادی به این لینک سر بزنید.

بررسی سختی خرید خانه در ایران و ایتالیا

در این تحلیل به مقایسه سه شاخص کیفیت زندگی، قدرت خرید و قدرت خرید خانه در ایران و ایتالیا پرداخته‌ایم. مطابق معمول پست‌های مقایسه‌ای نگاهی داشته باشیم به تعریف شاخص‌های مورد استفاده:

شاخص کیفیت زندگی

یک شاخص کلی، که هر چقدر بیشتر بهتر است. عواملی که در محاسبه کیفیت زندگی تاثیرگذارند به شرح زیر هستند:

قدرت خرید (بیشتر بهتر)، شاخص آلودگی (عمدتا آب و هوا و درصدی هم باقی آلودگی‌ها لحاظ می‌شوند، طبیعتا کمتر بهتر)، شاخص نسبت قیمت خانه به درآمد (کمتر بهتر)، هزینه زندگی (کمتر بهتر)، شاخص امنیت (بیشتر بهتر)، شاخص زمان صرف شده در ترافیک (کمتر بهتر)، شاخص مراقبت‌های بهداشتی (بیشتر بهتر)، شاخص آب و هوا (بیشتر بهتر).

شاخص میزان سختی خرید خانه

نسبت قیمت یک خانه معمولی(یک واحد آپارتمان 90 متری) به متوسط درآمد افراد آن کشور تعریف می‌شود. در پست قدرت خرید خانه در کشورهای جهان به بررسی این شاخص به تنهایی پرداختیم.

شاخص قدرت خرید

توانایی خرید سبدی از اقلام مصرفی که ملزومات زندگی هستند، در یک شهر معین با متوسط حقوق در آن شهر. در پست قدرت خرید در کشورهای جهان نیز این شاخص را به صورت خاص بررسی کردیم.

بیایید در ابتدا نگاهی داشته باشیم به قدرت خرید خانه در کشور ایران و ایتالیا. خرید خانه در ایران تنها 3.8 برابر سخت‌تر از خرید خانه در ایتالیا است. این درحالی است که خرید خانه در ایران تقریبا 7 برابر سخت‌تر از خرید خانه در کشورهایی مانند عمان و امارات است. خرید خانه در امارات و عمان از خرید خانه در ایتالیا نیز آسان‌تر است. این قدرت خرید دور از ذهن نیست چرا که مردم امارات درآمد بسیار بالایی دارند. کمتر از یک درصد از مردم این کشور زیر خط فقر جهانی(یعنی درآمدی کمتر از ۳۰ دلار) هستند.

مقایسه ایران و ایتالیا

کیفیت زندگی و قدرت خرید در ایران و ایتالیا

در شاخص قدرت خرید نیز شرایط مشابهی مانند سختی خرید خانه را می‌بینیم. قدرت خرید ایتالیایی‌ها 3.3 برابر بیشتر از قدرت خرید ایرانی‌ها است. در حالیکه قدرت خرید مردم امارات 5.4 برابر و مردم عمان 4.5 برابر بیشتر از مردم ایران است. طبیعتا استدلال فوق می‌تواند برای این مقایسه نیز صادق باشد. قدرت خرید مردم در امارات 1.6 و در عمان 1.3 بیشتر از مردم در ایتالیا است.

شاخص آخر کیفیت زندگی که علاوه بر شاخص‌های اقتصادی فوق شاخص‌های دیگری که بالاتر توضیح دادیم، نیز در محاسبه آن دخیل هستند. کیفیت زندگی در ایتالیا 2.2 برابر کیفیت زندگی در ایران است.

تاریخ انتشار:   29 آذر، 1400