توزیع عادلانه ثروت و درآمد در کشورهای جهان

عدالت از زمان‌های بسیار دور آرزوی دیرینه بشر بوده است. همواره این موضوع که عده‌ای از افراد ثروت‌های عمده‌ی سرزمینی را در اختیار بگیرند و عده‌ای دیگر سهمی از منابع و ثروت‌ها نداشته باشند آزار دهنده بوده است.

در دنیای امروز هر ادعایی باید اثبات شود. در دنیای امروز حتی حسی‌ترین موارد نیز باید عددی شوند تا اندازگیری شوند. تا مقایسه شوند. تا روند تغییراتشان دیده شود. طبیعتا مسئله مهمی مانند توزیع عادلانه ثروت و درآمد نیز باید کمی‌سازی شود، تا هنگامی که می‌گوییم در جامعه‌ای شکاف طبقاتی افزایش یا کاهش یافته است بتوانیم با تکیه بر ارقام و اعداد ادعای خود را ثابت کنیم و پس از اینکه خیالمان از بابت صحت ادعا راحت شد به دنبال علل و راه حل‌ها بگردیم.

از این رو در این پست با استفاده از داده‌های سایت Worldbank.org به معرفی و بررسی شاخص مهمی به نام ضریب جینی می‌پردازیم. ضریب جینی شاخصی برای نمایش توزیع عادلانه ثروت و درآمد در یک جامعه است. این شاخص عددی بین صفر تا یک را اختیار می‌کند. هرچقدر این عدد به صفر نزدیک‌تر باشد برابر بیشتری را نشان می‌دهد. از سوی دیگر هرچقدر به یک نزدیکتر باشد نشان از نابرابری بیشتر در توزیع درآمد و ثروت در جامعه دارد. برای مطالعه اخبار اقتصادی به این لینک سر بزنید.

ضریب جینی در کشورهای جهان

نمودار زیر توزیع عادلانه ثروت و درآمد یا همان ضریب جینی را در کشورهای جهان نمایش می‌دهد. قسمت‌های کمرنگ‌تر نقشه وضعیت بهتری را در این شاخص نشان می‌دهند. به عبارت بهتر، توزیع عادلانه‌تر ثروت و درآمد در قسمت‌های کمرنگ‌تر نقشه مشاهده شده است. متقابلا قسمت‌های پررنگ نقشه نمایانگر فاصله طبقاتی بیشتر در آن جامعه هستند.

کشورهایی با کمترین فاصله طبقاتی به ترتیب زیرند:

اسلوونی با ضریب جینی 0.246، جمهوری چک و اسلواکی هردو با ضریب جینی 0.25 در جایگاه های اول تا سوم قرار دارند. کشورهای بلاروس، مولداوی، امارات متحده عربی، ایسلند، اکراین، بلژیک و فنلاند نیز به ترتیب در جایگاه‌های چهارم تا دهم کشورهایی با کمترین فاصله طبقاتی قرار دارند.

از سوی دیگر آفریقای جنوبی با ضریب جینی 0.63 ، نامبیا با ضریب جینی 0.591 و زامبیا با ضریب جینی 0.57 کشورهایی با بیشترین فاصله طبقاتی هستند.

توزیع عادلانه ثروت

اختلاف طبقاتی در ایران

ایران نیز با ضریب جینی 0.42 در سال 2018 در جایگاه 113 ام از بین 153 کشور مورد بررسی قرار دارد. تنها 6رتبه بعد از آمریکا. ضریب جینی نشان‌دهنده ثروتمند بودن یک کشور نیست. چه بسا ممکن است دو کشور با ضریب جینی یکسان یکی ثروتمند و دیگری فقیر باشد.

ضریب جینی اعلام شده توسط مرکز آمار ایران کمی با این عدد متفاوت بوده. ضریب جینی اعلامی برای ایران که در فروردین 1399 تورمی برابر با 32.2% را تجربه کرده است و جزو 10 کشور با بیشترین تورم در جهان است، در سال 1399، 0.40 است. کمترین میزان ضریب جینی در ایران از سال 1384 تا سال 1399 مربوط به سال 1392 با مقدار 0.365 می‌باشد.

تاریخ انتشار:   08 دی، 1400