علی حاتمی از نگاه اعداد

علی حاتمی کارگردان، تهیه کننده، نویسنده و … در سال 1323 متولد شد و در سال 1375 دارفانی را وداع گفت. از آثار معروف وی می توان به دلشدگان، مادر و کمال الملک اشاره کرد. در این پست نگاهی به فعالیت ها، همکاری ها و فروش فیلم های وی می اندازیم.

فعالیت های علی حاتمی در طول زمان

علی حاتمی در حوزه های بسیار فعالیت داشته است. بیشترین فعالیت وی در حوزه کارگردانی بوده است. وی در زمان زندگی خود کارگردانی 20 فیلم را برعهده داشته و 15 فیلمنامه نوشته است.

نمودار رو به رو تعداد فعالیت های وی را به تفکیک نوع در طول زمان نشان می دهد.

فعالیت های علی حاتمی
علی حاتمی و بازیگران

تعداد همکاری های علی حاتمی و بازیگران

بیشترین همکاری حاتمی با جهانگیر فروهر در 10 فیلم سلطان صاحبقران، هزاردستان، قلندر، ستارخان، خواستگار، سوته‌دلان، کمال‌الملک، جعفرخان از فرنگ برگشته، تهران روزگار نو و کمیته مجازات می باشد. سپس با عزت الله انتظامی در 8 فیلم هزاردستان، ستارخان، حاجی واشینگتن، کمال‌الملک، جعفرخان از فرنگ برگشته، تهران روزگار نو، کمیته مجازات و جهان‌پهلوان تختی همکاری داشته و در رتبه سوم با جمشید مشایخی در 7 فیلم داستان‌های مولوی، سلطان صاحبقران، هزاردستان، سوته‌دلان، کمال‌الملک، تهران روزگار نو و کمیته مجازات همکاری کرده اند.

پرفروش ترین فیلم های علی حاتمی

اگر فیلم جهان پهلوان تختی را ساخته حاتمی در نظر بگیریم (وی در میان ساخت فیلم درگذشت و ادامه ساخت را بهروز افخمی برعهده گرفت) پرفروش ترین فیلم حاتمی فیلم جهان پهلوان تختی است که مجموع فروش آن 1,085,343,500 میلیارد ریال می باشد. در رتبه دوم فیلم دلشدگان با فروش 441,581,150 میلیون ریال و در رتبه سوم فیلم مادر با 379,479,580 میلیون ریال فروش قرار دارند.

پرفروش ترین فیلم های علی حاتمی
فروش فیلم های علی حاتمی

فروش فیلم های علی حاتمی در طول زمان

نمودار رو به رو مجموع فروش فیلم های وی در هر سال را نمایش می دهد. فروش در سال 1378 شامل دو فیلم جهان پهلوان تختی و کمیته مجازات می باشد.

تعداد فعالیت های علی حاتمی

در کارنامه حاتمی کارگردانی 20 فیلم، تهیه فیلمنامه برای 15 فیلم و نمایش نامه نویسی 15 فیلم و تهیه کنندگی 3 فیلم وجود دارد. علاوه بر این وی در 5 فیلم طراح صحنه و لباس بوده است و نویسندگی 4 سریال را بر عهده داشته است.

تعداد فعالیت های علی حاتمی

بررسی زندگی عددی استاد محمدرضا شجریان