بررسی انتخابات آمریکا

بیایید به بررسی کامل انتخابات آمریکا بپردازیم. نحوه برگزاری انتخابات در آمریکا با کشورهای دیگر متفاوت است. قبل از هر چیز توضیح کوتاهی درباره آرا الکترال در این کشور می دهیم. سپس با 3 پست تحلیلی راجع به تاثیر حزب های دیگر در انتخابات سال 2016، بررسی رفتار ایالت های Swing و ده فکت آماری در رابطه با سوابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۱ دوره گذشته می پردازیم.

  • رئیس جمهور آمریکا بر اساس آرا الکترال انتخاب می‌شود. هر کدام از ایالات امریکا تعدادی رای الکترال دارند که مجموعا برابر با 538 رای الکترال می‌شود. تعداد آرا الکترال هر ایالت وابسته به شرایط جمعیتی و اقتصادی آن ایالت است. برای مثال کالیفرنیا در سال 2016، 55 رای الکترال ولی ایالت یوتا، 6 رای الکترال داشته است. زمانی که مردم یک ایالت رای خود را به صندوق می‌اندازند و یک کاندید را انتخاب می‌کنند تعداد رای‌های الکترال آن ایالت به نام آن کاندید ثبت می‌شود. در انتها نامزدی که بتواند 270 رای الکترال را آن خود کند (نصف به علاوه یک الکترال‌ها) به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب می‌شود. آنچه مشخص است تاثیر و نقش ایالت‌هایی است که تعداد رای الکترال بیشتری دارند مانند کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس. 
  • اما با توجه به نقش احزاب در ایالت‌ها، در برخی ایالات نتیجه با احتمال بالا از قبل مشخص است. به عنوان مثال رای نیویورک با احتمال بالا دموکرات‌ها یا رای تگزاس جمهوری‌خواهان بوده است. در نهایت تعدادی از ایالات باقی می‌مانند که همواره به یک حزب رای نمی‌دهند و به آن‌ها battleground یا swing می‌گویند. این ایالات هستند که می‌توانند نتیجه انتخابات را عوض کنند و رای آن‌ها از قبل قابل پیش‌بینی نمی‌باشد.

چطور احزاب دیگر می توانستند به برنده شدن هیلاری کلینتون در انتخابات آمریکا کمک کنند؟؟!!

در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا، دونالد ترامپ ۳۰۴ رای الکترال و هیلاری کلینتون(تحسین برانگیزترین زن سال) ۲۲۷ رای الکترال کسب کردند. در ۳۰ ایالت آمریکا ترامپ رای بیشتری کسب کرده است. نمودار زیر نتایج اصلی انتخابات و تعداد واقعی رای‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 را نشان می‌دهد. اگر فرض کنیم در این 30 ایالت احزاب دیگر به کمک هیلاری کلینتون می‌آمدند و رای خود را به نفع او به صندوق می‌انداختند چه تفاوتی ایجاد می‌شد؟ این کمک چقدر می‌توانست به برنده شدن او کمک کند؟

انتخابات آمریکا

نحوه تغییر ایالات در صورت کمک احزاب دیگر

نمودار سمت راست 30 ایالتی را که ترامپ رای بالاتری در آن‌ها کسب کرده بود نشان می‌دهند. میله‌های قرمز رنگ در این نمودار تعداد رای دونالد ترامپ را نمایش می‌دهد. میله‌های آبی رنگ مجموع رای هیلاری کلینتون و کسانی است که به احزابی غیر از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها رای دادند. این دو میله را در هر ایالت با هم مقایسه کنید. فرض کنیم احزاب دیگر به کمک کلینتون آمده و رای خود را به نام وی به صندوق می‌انداختند.

در ۷ ایالت "فلوریدا، پنسیلوانیا، میشیگان، کارولینای شمالی، ویسکانسین، آریزونا و یوتا"، رای هیلاری کلینتون بیشتر از دونالد ترامپ می‌شد. این 7 ایالت در نمودار سمت راست با رنگ زرد نشان داده شدند. مجموع رای های الکترال این ۷ ایالت ۱۰۷ رای الکترال می‌باشد. اما برای برنده شدن کلینتون به تمام آرا نیازی نبود. تنها ۲ ایالت فلوریدا و پنسیلوانیا با ۲۹ و ۲۰ رای الکترال را در نظر بگیرید. در صورت رای دیگر احزاب در این 2 ایالت، تعداد آرا کلینتون ۲۷۶ و تعداد آرا ترامپ ۲۵۵ الکترال می‌شد. همین تعداد برای برنده شدن کلینتون در انتخابات کافی بود. نمودار سمت چپ تغییر نقشه را اگر احزاب دیگر به کلینتون رای می‌دادند نشان داده است. 7 ایالتی که نام بردیم با رنگ زرد از دیگر ایالت ها متمایز شدند.

انتخابات آمریکا انتخابات آمریکا

ده فکت آماری در رابطه با سوابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۱ دوره گذشته

1.

بررسی انتخابات 11 دوره گذشته نشان می‌دهد، تنها ایالتی که در 11 دوره گذشته همواره به دموکرات‌ها رای داده است، ایالت مینه‌سوتا بوده است. تعداد رای الکترال این ایالت برابر 10 رای بوده است. در انتخابات 2020 نیز با رای به جو بایدن باز هم دموکرات‌ها را برای ریاست جمهوری انتخاب کرد.

ایالت مینه سوتا در انتخابات آمریکا

2.

 ایالات داکوتای شمالی و جنوبی، نبراسکا، کانزاس، اوکلاهاما، آیداهو، وایومینگ، یوتا و آلاسکا در 11 دوره گذشته انتخابات همواره به جمهوری خواه ها رای دادند. این ایالات به 9 ایالت همیشه جمهوری خواه آمریکا در 11 دوره گذشته تبدیل شدند. مهمترین آن ها اوکلاهاما با 7 رای الکترال است. این 9 ایالت در انتخابات 2020 به دونالد ترامپ رای دادند. و باز هم جمهوری خواهان را برای ریاست جمهوری آمریکا انتخاب کردند.

9 ایالت همیشه جمهوری خواه انتخابات آمریکا

3.

ایالت اوهایو تنها ایالتی که در 11 دوره گذشته همواره به رئیس جمهور منتخب رای داده است. با این حال این ایالت با انتخاب دونالد ترامپ در انتخابات 2020 نتوانست این رکورد را ادامه دهد.

ایالت اوهایو در انتخابات آمریکا

4.

بیشترین درصد رای در یک ایالت به دموکرات ها مربوط به ایالت هاوایی در سال 2008 و به باراک اوباما می باشد. 71 درصد از آرا این ایالت در سال 2008 متعلق به باراک اوباما بوده است. در سال 2012 نیز در رقابت بین باراک اوباما و میت رامنی، 70% آرا در ایالت هاوایی به نفع باراک اوباما به صندوق ها ریخته شده است.

ایالت هاوایی در انتخابات آمریکا

5.

بیشترین درصد رای در یک ایالت به جمهوری خواه ها مربوط به ایالت یوتا در سال 1984 و به ریگان می باشد. 74درصد از آرا این ایالت در سال 1984 متعلق به رونالد ریگان بوده است. این در حالی است که در همین ایالت در سال 2016 و رقابت دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، 45% از آرا و در سال 2012 در زمان رقابت باراک اوباما و میت رامنی، 73% از آرا متعلق به جمهوری خواهان بوده است.

ایالت یوتا در انتخابات آمریکا

6.

بیشترین رای الکترال به دموکرات ها در 11 دوره گذشته مربوط به ایالت کالیفرنیا با 382 رای است. از 11 دوره انتخابات گذشته آمریکا کالیفرنیا در 7 دوره به دموکرات ها رای داده است که مجموع رای الکترال این ایالت در این 7 دوره 382 رای الکترال می باشد و بیشترین رای الکترالی است که یک ایالت در این مدت توانسته است برای دموکرات ها کسب کند.

ایالت کالیفرنیا در انتخابات آمریکا

7.

بیشترین رای الکترال به جمهوری خواه ها در 11 دوره گذشته مربوط به ایالت تگزاس با 322 رای است. از 11 دوره انتخابات گذشته آمریکا تگزاس در 10 دوره به جمهوری خواهان رای داده است که مجموع رای الکترال این ایالت در این 10 دوره 322 رای الکترال می باشد و بیشترین رای الکترالی است که یک ایالت در این مدت توانسته است برای جمهوری خواهان کسب کند.

ایالت تگزاس در انتخابات آمریکا

8.

تشابه کامل الگوی رای شش ایالت زیر در 11 دوره گذشته انتخابات

انتخابات آمریکا

9 و 10.

بزرگترین پیروزی جمهوری خواه ها در سال 1984 بود که در آن انتخابات رونالد ریگان با 525 رای الکترال توانست انتخابات را ببرد. بزرگترین پیروزی دموکرات ها نیز در سال 1996 توسط بیل کلینتون بود که توانست 379 رای الکترال را از آن خود کند.

بزرگترین پیروزی های جمهوری خواهان و دموکرات ها

بررسی ۱۳ ایالت swing از نظر آماری در ۱۱ دوره گذشته انتخابات آمریکا

تغییر درصد آرا هر ایالت در طول زمان به کاندیدای دو حزب جمهوری خواه و دموکرات عامل اصلی شناسایی رفتار رای دهندگان در داخل ایالت است.
از نظر آماری رای دهندگان از سال ۲۰۱۶ تا به امروز با شرکت در انتخابات های داخل ایالتی نیز مشخصات تمایل خود را واضح تر کرده اند. البته عدم وجود همبستگی دقیق بین نتیجه انتخابات داخل ایالت برای مجلس و ... و رفتار در انتخابات ریاست جمهوری موجب می شود که تمرکز اصلی از نظر آماری بر روی نتیجه آرا در دوره های گذشته باشد.

13 ایالت حساس انتخابات آمریکا

تعداد دفعات رای هر ایالت به هر حزب

در دو نمودار زیر تعداد دفعات رای هر ایالت به هر حزب مشخص شده است. نکته دیگر آنکه گرچه تگزاس یا مینه‌سوتا ایالت Swing هستند اما به احتمال زیاد رای نهایی آن‌ها مشخص است.

13 ایالت Swing انتخابات آمریکا 13 ایالت Swing انتخابات آمریکا

انتخابات 2020

به مرز Battleground که در نمودار پایین سمت راست مشخص شده است توجه کنید. این مرز کاملا به سمت دموکرات‌ها چوله شده است. این چولگی نشان‌گر احتمال پیروزی بالا (براساس نظرسنجی و احتمالات قبلی) دموکرات‌ها می‌باشد.

در نمودار 3بعدی سمت چپ تغییر درصد آرا به جمهوری‌خواهان به ازای هر ایالت در طول زمان مشخص شده است. طبق معمول رنگ آبی دموکرات و رنگ قرمز تمایل به جمهوری‌خواهی است. شیفت رنگ در سال‌های میانی و افزایش بی‌رنگی و هم سطح شدن در دوره‌های پایانی نشان از وضعیت حساس این دوره از انتخابات است.

انتخابات آمریکا ایالات Swing در انتخابات آمریکا

در این نمودار رای به رئیس جمهور منتخب در ایالت های حساس به تفکیک حزب انتخاب شده نشان داده شده است.

ایالات Swing انتخابات آمریکا