رکسانا ورزا مدیرعامل بزرگترین مرکز رشد استارتاپ‌های جهان

شش سال پس از اینکه والدین رکسانا ورزا در سال 1979 از ایران به آمریکا مهاجرت کردند، او در سال 1985 در کالیفرنیا به دنیا آمد. او مدرک لیسانس خود را در سال 2006 در رشته ادبیات فرانسه از دانشگاه UCLA کالیفرنیا دریافت کرد. پس از آن در سال 2009 تصمیم گرفت تا برای ادامه تحصیل به فرانسه برود. بین سال‌های 2009 تا 2011 توانست دو مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌های تجارت بین الملل و سیاست اقتصادی از دانشگاه‌های the London School of Economics و SciencesPo Paris دریافت کند. رکسانا ورزا به سه زبان انگلیسی، فرانسه و فارسی مسلط بوده. همچنین در زمان کوتاهی به یکی از افراد مشهور در زمینه تکنولوژی در دنیا تبدیل شده است. در ادامه نگاهی عددی می‌اندازیم به زندگی شخصی و کاری این مدیر جوان

TechCrunch و StartHer، آغاز کار رکسانا ورزا در زمینه استارت‌آپ‌ها

رکسانا ورزا همزمان با تحصیل خود StartHer را در سال 2010 در جهت حمایت از زنان حاظر در فناوری و کارآفرینی تاسیس کرد. StartHer اکنون بیش از 30 هزار نفر عضو فعال دارد. در همین زمان بود که به واسطه وبلاگ خود به نام techbeguette که به بررسی مسائل مربوط به استارت‌اپ‌ها می‌پرداخت، توسط TechCrunch که وب سایت بسیار معتبری در زمینه اخبار فناوری‌ها است، شناخته شد. او بین سال ‌های 2010 تا 2011 به عنوان سردبیر به آن‌ها پیوست.

FailCon کنفرانسی بین‌المللی

او پروژه FailCon فرانسه را نیز در همان زمان شروع کرد. این کنفرانس، برنامه‌ای یک روزه برای کارآفرینان حوزه فناوری، سرمایه گذاران و توسعه‌ دهندگان است تا با بررسی شکست‌های خود و دیگران برای موفقیت آماده شوند. در ادامه او در سال 2013 رسانه Tech.euرا با هدف تجزیه و تحلیل اخبار تکنولوژی و استارتاپ‌ها در سراسر اروپا راه‌اندازی کرد.

رکسانا ورزا یکی از ۳۰ زن مهم دنیای فناوری

قبل از شروع کار به عنوان مدیرعامل استیشن اف، به مدت سه سال رهبری فعالیت‌های استارت‌اپی مایکروسافت را به عهده داشت. سابقه کاری او در راس کمپانی‌های متعدد استارت‌آپی باعث شد تا در سال ۲۰۱۳ از سوی بیزینس اینسایدر(وب‌سایت اخبار تجاری و مالی) به عنوان یکی از ۳۰ زن مهم دنیای فناوری با سن کمتر از ۳۰ سال برگزیده شود.

ملاقات با میلیاردر فرانسوی و آغاز ایده استیشن اف

زمانی که ورزا رهبری فعالیت‌های استارتاپی مایکروسافت Bizspark در فرانسه را برعهده داشت با خاویر نیل میلیاردر فرانسوی ملاقات کرد. آن‌ها بلندپروازانه درباره ساخت مرکز رشدی برای 1000 استارتاپی صحبت کردند. چند سال بعد ورزا ایمیلی باعنوان “سلام، رکسانا.” و موضوع “آیا با جت‌لگ مشکلی نداری؟” از طرف خاویرنیل دریافت کرد. او از ورزا خواست تا هدایت پروژه جدیدش “بزرگترین مرکز رشد استارتاپ‌های اروپا” را برعهده گیرد.

استیشن اف، بزرگترین مرکز رشد استارت‌آپ‌های جهان

در سال 2017، استیشن اف با سرمایه اولیه 250 میلیون یورویی خاویر نیل و مدیریت رکسانا ورزا، افتتاح شد. افتتاح آن توسط رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون انجام شد.

در حال حاظر استیشن اف با طولی در حدود ارتفاع برج ایفل و مساحت 51 هزار متر مربع و 600 اتاق درحال خدمات دهی به بیش از 1000 استارتاپ است.

زنان موسس 45% از استارتاپ‌های استیشن اف

براساس داده‌هایی که در سال دوم فعالیت استیشن‌اف یعنی سال 2019 ارائه شد، 45% از استارتاپ‌ها توسط زنان تاسیس شدند. همچنین 1/3 استارتاپ‌ها از خارج از فرانسه بودند. بالاترین تعداد استارتاپ‌ها مربوط به آمریکا و بعد از آن چین و کره جنوبی بوده و تقریبا 3% استارتاپ‌ها شکست خوردند.

استیشن اف و شرکای بزرگی همچون مایکروسافت

برنامه‌های استارت‌آپی در استیشن‌اف توسط تیم‌های داخلی یا شرکایی مانند فیس‌بوک، مایکروسافت و… که در آنجا مستقر هستند اجرا می‌شوند. در ادامه دو برنامه “بنیان‌گذارها و مبارزان” را به صورت خلاصه معرفی می‌کنیم.

برنامه بنیان‌گذارها از بزرگترین برنامه‌های استیشن اف

از میان تمام برنامه‌های موجود در استیشن اف، برنامه بنیان‌گذارها بزرگترین برنامه است. بیشترین تمرکز آن‌ها همکاری با استارتاپ‌های مرحله اولیه است. استارتاپ‌هایی که شروع به ساختن کردن و فقط یک ایده تنها نیستند. برنامه بنیان‌گذارها تقریباً با 200 استارتاپ در هر زمان کار می‌کند و سالانه 50 تا 100 استارتاپ جدید را می‌پذیرد. شرکت‌های نوپا در این برنامه باید حداقل 3 ماه و حداکثر می‌توانند تا رسیدن به 15 کارمند بمانند. در طول اقامت خود، به تمامی منابع استیشن‌اف دسترسی دارند و هزینه هر میز کار تقریبا 205 یورو درهر ماه است.

برنامه مبارزان، برنامه‌ای برای ایده‌های خاص

یکی دیگر از برنامه‌ها برنامه مبارزان است. در این برنامه مدیرعامل استارتاپ، در فرمی اطلاعات مربوط به استارتاپ خود، چگونگی کسب‌وکار و درآمدزایی آن را شرح می‌دهد. داوران استیشن اف طرح را بررسی می‌کنند و درصورت تایید، تیم استارت‌آپی می‌تواند به مدت یک سال به صورت رایگان از تمام امکانات مجتمع استفاده کند.

جذب بیش از 60 میلیون یورو سرمایه در سال 2020

استیشن اف 30 استارتاپ برتر سال 2020 را در ماه ژوئن معرفی کرد. این استارتاپ‌ها که بخشی از 13 برنامه شتاب دهنده استیشن اف هستند در مجموع موفق به جذب بیش از 60 میلیون یورو سرمایه شدند. در مقایسه با سال 2019 که 30 استارتاپ برتر موفق به جذب 77 میلیون یورو سرمایه شده بودند، 17 میلیون یورو کاهش در جذب سرمایه وجود داشته.

به روزترین موضوعات سرمایه گذاری در دنیا

تمرکز بیشتر 30 استارتاپ برتر سال 2020 SaaS بوده. اما در چند ماه آخر افزایش بسیار زیادی در حوزه‌های MedTech و BioTech وجود داشته است. موضوعاتی که مطابق با نگرانی‌های فعلی جوامع ما در مورد محیط زیست و سلامتی ما هستند.

سرمایه‌گذاری شخصی رکسانا ورزا

ورزا همچنین چندین سرمایه‌گذاری شخصی بر روی شرکت‌های مختلفی انجام داده. این سرمایه‌گذاری‌ها از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذار (VC Firm) و دیگر اعضای این شرکت‌ها انجام شده. از این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان به 5میلیون یورو بر روی کمپانی Resilience Care و 2.5میلیون یورو بر روی کمپانی moka.care در سال 2021 اشاره کرد. از سرمایه‌گذاری‌های دیگر او به همراه اعضای دیگر، 1میلیون یورو در سال 2020 برای پروژه Colette بوده. همچنین 650هزار دلار برای Harvestr در سال 2020 و 560هزار دلار برای Karamel در سال 2019.

بررسی زندگی عددی محمدکریم فضلی